وب سایت شخصی محبوبه چنگیز

رابطه عزت نفس و تصورات باطل

🌹
سلام دوستان شبتون خوش،
ما تمایل داریم که درباره همه چیز تصوراتی به سر راه دهیم .مشکل اینجاست که تصورات را باور می کنیم .ما درباره انچه دیگران میگویند و می اندیشند تصوراتی داریم ،آنها را به خود می گیریم و آن وقت سرزنششان میکنیم و با ارسال زهر عاطفی با کلاممان واکنش نشان میدهیم و خود را برتر جلوه میدهیم و شخص مقابل را قربانی و گناهکار .
با انجام این کار که ناشی از عزت نفس پایین ماست ، نه تنها احساس بی ارزشی میکنیم بلکه رابطه مان را با اطرافیان از دست میدهیم و هیولای کاذب ترس از تایید نشدن را در وجودمان قویتر میکنیم .
مثال: فرض کنید شما شخص توانمندی هستید ولی در دکوراسیون منزل ضعیف هستید و خودتان نیز به این امر واقفید و این ضعف خود را پیش دوست صمیمی خود مطرح میکنید و او حرف شما را صادقانه تصدیق میکند و پیشنهاد میدهد که از یک طراح دکور کمک بگیرید و ازسلیقه شخص خاصی پیش شما تعریف میکند .
اگر شما مشکل کمبود عزت نفس داشته باشید، پیش خود فکر میکنید که او تمام توانمندیهای شما را نادیده گرفته و به طور کلی خط بطلان بر شخص شما کشیده و چون بر خلاف تصورتان، تایید نشده اید شروع به سرزنشش میکنید و یا به صورت تهاجمی از این کار خود دفاع میکنید .
دوستتان با ناراحتی از پیش شما میرود و شما با سرزنش کردن خود ،هم بعلت ناراحت کردن دوستتان و هم بابت خرید نامناسبی که انجام دادید احساس بی ارزشی را در خودتان تقویت میکنید .
ما دوست داشتیم دروغ بشنویم و بعنوان یک انسان بی عیب تایید شویم و چون این اتفاق نیفتاد آتشفشان خشم خود را بر سر افراد خالی میکنیم .

بهترین روش برای حل این معضل این هست بدانیم ما هم در برخی جهات نقصهای خودمان را داریم و برای اینکه خودباوری خود را تقویت کنیم تا مدتی از کسی نظر نپرسیم و اگر پرسیدیم قدرت شنیدن نظرات افراد را داشته باشیم و بدانیم که انچه شنیده ایم فقط یک نظر است و هیچ معنا و تفسیر خاصی ندارد و در ضمن نظر گوینده محترم هست و در نهایت اگر نظر گفته شده صحیح است ان را بپذیریم .

#عزتنفس#توسعه_فردی#چهار_میثاق
#کتاب_خرد_سرخپوستان_تولتک
#خطاهای_شناختی#تصورات_باطل

2 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x