وب سایت شخصی محبوبه چنگیز

باج گیری عاطفی

🌺
سلام دوستان شبتون خوش
امشب قصد دارم در رابطه با کتاب باج گیری عاطفی، نوشته یِ خانم سوزان فوروارد صحبت کنم.
در نگاه اول فکر نمیکردم خیلی کتاب جالبی باشد چون کتاب خلع سلاح آدمهای خود شیفته را خوانده بودم،ضمن اینکهباید عرض کنم اگر بخواهم بین این دو یکی را انتخاب کنم خلع سلاح آدمهای خودشیفته راترجیح میدهم.
ولی در کل این هم به نوبه خودش نکات قابل تاملی دارد و موشکافانه تر این موضوع را بررسی کرده است .
در این کتاب ابتدا مشخصات باج گیرها را توضیح داده که این افراد جایی لنگر میاندازند که بتوانند با غارت کردن احساس و عواطف نفر مقابل خود که عموماًشخصی است قربانی، خودشان را سیراب کنند هرچند سیری ناپذیرند
طبق گفته خانم فوروارد ،کسانی که وارد این رابطه میشوند دارای عزت نفس آسیب دیده هستند چه در نقش سلطه گر بعنوان باج گیر و چه در نقش قربانی بعنوان باج دهنده با این تفاوت که مدل رفتاری متفاوتی را از هم نشان میدهند .
مهمترین خصوصیات باج گیر ها این استکه بشدت سلطه طلب و کنترلگر هستند و هیچ چیز مانند خارج شدن از زیر یوغ انها،نمیتواند منجر به عصبانیت شان شود .
خودشان را محور عالم میدانند و انقدر ازمسایل و مشکلات خود میگویند که طرف مقابل را مجبور به پذیرفته شدن خواسته ها و برطرف کردن نیازهایشان کنند و در صورتیکه شخص مقابل حاضر به پذیرفتن اوامر انها نباشد سعی میکنند با استفاده از نقاط ضعف طرف مقابل و بر انگیختن احساس گناه ،ترس و شرم خواسته خود را پیش ببرند و اگر کار ساز نباشد با برپایی جار و جنجال و متهم کردن طرف مقابل به سنگدلی ، نامهربانی و یا به او نسبت بیماریی روانی میدهند کردن چون هدف شان این استکه با تضعیف شخصیت و کاهش عزت نفس قربانیان _ انها را مجبور به سکوت کنندو مجدد زیر سلطه خود ببرند .
پ.ن: باج گیرها انسانهای عجیبی نیستند خیلی از رفتارهای پدر و مادران میتواند بعنوان یک باج گیر و فرزند در نقش باج دهنده باشد مانند زمانیکه والدینی برخورداری از ارث یک فرزند را مشروط به ازدواج با مورد دلخواه والدین میکنند .
پ.ن:زن و شوهری که به هم وابسته هستند و بعلت سختگیریهای یک نفر ،ممکن است طرف دیگر از خواسته هایش علیرغم میل باطنیش بگذرد فقط برای حفظ زندگیش .
پ.ن: باج گیر ها بندگان حریصی هستند که کاسه استجابت دعایشان را پیش طرف مقابل آورده اند نه بعنوان خداوند بلکه در نقش یک برده و هر چه قدر برده تو سری خور تر و ترسوتر بار بیشتری بر دوشش گذاشته و انقدر شیره جانشان را میمکند تا از پای درآیند

پ.ن: ادامه دارد
#قربانی#عزتنفس#فریب#ترس#خشم#سوزان_فوروارد🖌 #باج_گیری_عاطفی#

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
2 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
2 years ago

به موضوع خوبی اشاره کردی محبوبه جان و خیلی خوب و دقیق توضیح دادی .ممنونم

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x