وب سایت شخصی محبوبه چنگیز

رابطه عزت نفس و شبکه های مجازی

🌍
سلام دوستان امشب قصد دارم در مورد نقش شبکه های مجازی در افزایش عزت نفس موضوعاتی را مطرح کنم.
همانطور که همه ما میدانیم وقتی تکنولوژی جدیدی درجوامع ظهورمیکند مدت زمان زیادی طول میکشد تا مردم فرهنگ صحیح استفاده از ان را یاد بگیرندو در شروع چه بسا بعلت استفاده نادرست هزینه های جبران ناپذیری را میدهند.
مثال واضحی که همیشه زده میشود استفاده از چاقوست که میتواند بعنوان تیغ جراحی برای التیام و بهبود دردها استفاده شود و هم میتواند به عنوان سلاح سرد برای قتل بکار گرفته شود.
و اما این مطالب چه ربطی به شبکه های اجتماعی دارد ؟
در نگاه اول،شاید به نظر برسد که در شبکه های مجازی چون اشخاص همدیگر را نمی بینند پس هر اسمان ریسمانی که ببافند دیگران باور میکنند که کاملن درست تشخیص اخبار درست از نادرست بسبار سخت است.
ولی اگر کسی بخواهد بر ترسهای خود غلبه کند، هر شخصب میتواند با نوشته هایش افکار و عقایدش را به صورت عقلانی مطرح کند متوجه خواهد شد که بعد از ابرازعقیده،ترسها،اضطراب های خود ،نه تنها او شخص منحصر به فردی نیست که این ناکامی ها را تجربه کرده است بلکه افراد ناشناس زیادی نیز با خواندن مطالب او ، احساس صمیمیت را تجربه میکنند وجرئت شکستن حصارهای زندان ذهن خود را پیدا میکنند و با ابراز کردن عقایدشان ،شخص نیز از احساس تنهایی و شکست رهایی پیدا میکند ضمن اینکه دوستان جدیدی نیز بر حلقه ارتباطاتش اضافه میگردد.
و از مهمتر متوجه مبشود که خیلی از این طرز تفکر هایی که موجب تقویت ترسهایش میشد اصولاً،خطاهای شناختی و فکری او بوده است که اکثر موارد نادرست بوده است.
به طور مثال من خودم از ترسهایم در موقع شناکردن گفته ام و اینکه به نسبت زمان زیادی از من گرفت تا بر ترسهایم غلبه کنم.چون ترسها بر حسب زمانی که ایجاد میشوند با رشد ما بزرگ میشوند تا اینکه با آنها روبرو شویم.بعد از مطرح کردن این موضوع چند نفر به من پیام دادند که ما هم دیر یاد گرفتیم و فکر کردیم خنگیم و نفر بعدی میگفت من رها کردم چون طول کشید و با خواندن پستهای شما قصد دارم اموزش شنا را از سر بگیرم.
با گذاشتن این پست (شنا)چند درس گرفتم.
اول اینکه : وقتی صادقانه صحبت میکنیم ادمها اطمینان میکنند و حرف دل شان را میزنند.البته استثنا هم وجود دارد
دوم اینکه:من همیشه فکر میکردم ادم خنگی هستم که شنا را دیر یاد گرفتم در حالیکه وقتی چند نفر دیگر به من پیامی مبنی بر کند بودنشان در یادگیری شنا دادند فهمیدم پس هر اموزشی زمان بر است.
سوم اینکه:دوستان خوبی پیدا کردم فارغ از موقعیت و مصلحت اندیشی .
اینگونه عزت نفس افزایش پیدا میکند

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x