وب سایت شخصی محبوبه چنگیز

آزادی انتخاب سرگیجه می آورد

😍
سلام دوستان امشب قصد دارم در مورد میزان آزادی در انتخاب و نقش ان در عزتنفس سخنرانی کنم 😄
🌱
درکتاب یادداشتهایی درباره یِ سیاره ناآرام،نوشته مت هیگ اینگونه بیان شده است که وقتی در سالهای ۱۹۹۰ مایکروسافت میپرسید 《می خواهید امروز به کجا بروید ؟》،پرسشی بی انتظارِ پاسخ بوداما در عصر دیجیتال،جواب این است : همه جا.
به گفته یِ سورن کیرکگارد،اضطراب شاید گیجی ناشی از آزادی باشد،اما این همه آزادی انتخاب واقعاً معجزه است.
🌱
وقتی نگاه میکنیم با توجه امکانات زندگی مدرن و دسترسی آسان به اطلاعات ،انتخابهای زیادی برای هر کدام از درخواستهای ما وجود دارد و در نتیجه گاهی اوقات یافتن گزینه ی مناسب بسیار سخت است و باعث سر درگمی و یا افسردگی ما میشود .

بطور مثال ما دوست داریم به کلیه کشوره های دنیا سفر کنیم ،دوست داریم تمام کتابهای مورد علاقه یِ خود را بخوانیم ،دوست داریم به تماشای تمام فیلم های دنیا در حالیکه در حال تخمه شکستن هستیم، بنشینیم ،ولی با توجه به جیره بندی عمر مان و داشتن مسئولیتهای مختلف در عرصه های گوناگون زندکی ،انجام این کارها غیر ممکن هست و شاید خیلی از ما به دلیل نداشتن قدرت استفاده از چنین امکاناتی خود را مورد سرزنش و تحقیر قرار داده و احساس بی ارزشی را تجربه کنیم.

بنابراین برای جلوگیری از تجربه چنین احساسی لازم هست که نیاز واقعی خود را شناسایی کرده و بر حسب خواسته و بودجه خود چند نمونه از گزینه هایی را که به شرایط ما نزدیکتر است، انتخاب و بقیه را رها کرد تا بتوانیم زندگی سالم همراه با ارزشمندی را تجربه کنیم
🌿

#عزتنفس#آزادی#نیاز#خواسته#امکانات #اینترنت#سردرگمی#بی_ارزشی#ارزشمندی

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x