وب سایت شخصی محبوبه چنگیز

عزت نفس و ذهن خوانی

🌲
ذهن خوانی یکی از رایج ترین خطاهای فکری کسانی است که عزت نفس پایینی دارند .در این خطا بی انکه دیگران حرفی زده باشند ،فکر میکنیم میدانیم چه فکری دارند و چرا اینطور رفتار میکنند.در واقع فکر میکنیم میدانیم راجع به ما چه احساسی دارند که این خطا برای عزت نفس بسیار زیانبار هست .حال با مثالی سعی میکنم این موضوع را روشن کنم .
🍀
فرض کنید از کنار همکارتان ، رد میشوید ،به او سلام میدهید و او جوابی نمیدهد و عبور میکند .
پیش شما کارخانه مغزتان شروع میکند به تولید زباله و با خودتان میگویید دیدی جواب سلام مرا نداد من میدانم بابت موفقیت من ناراحت هست .من میدانم خواست محل نگذارد که حال مرا خراب کند پس شروع میکنید به آسمون ریسمون بافتن ،جدال با طرف مقابل در مغز خود، محاکمه او و در نهایت منتظر فرصتی میشوید که حال او را بگیرید تا او باشد که دیگر مرتکب چنین خبطی نشود ودرس عبرتی باشد برای تمام بشریت در حالیکه همکارتان خبر ناگواری شنیده بود و بقدری درگیر دست و پا زدن در مشکلات خودش بود که اصلن متوجه حضور شما نشده بود .
🍀
و یا مثالی از خودم بگویم روزی یکی از دوستانم رادر جمعی دیدم و همینکه خواستم به طرفش بروم نگاهم کرد و رد شد پیش خودم گفتم خواست محل من نگذاره که حال مرا بگیرد کمی ناراحت شدم بعد دوباره شروع کردم به گفتگو با دوستانم .
دوباره دوستم وارد جمع شد و دید که من در حال گفتگو با دوستانم هستم گفت محبوبه نمیخوای با من سلام علیک کنی ؟ گفتم نه چون تو به من محل ندادی ؟
🍀
دوستم تعجب کرد و گفت به قدری فکرم مشغوله که بارها شده به چهره ادمها نگاه کردم و رد شدم از من هیچ وقت به دل نگیر .
و اینگونه بود که من از حالت قهر قهر تا روز قیامت خارج شدم و آشتی کردم .
🍀

یکی از بهترین کارهایی که میتوان برای چک کردن صحت پیشگویی خود انجام دهیم این هست که از طرف مقابل بپرسیم و اگر انقدر با او راحت نیستیم بگوییم لابد اتفاقی برایش افتاده بود ویا هر چیز دیگری ……‌
🍀

#عزت_نفس#ارزشمندی#ذهن_خوانی
#پیشگویی#قهر#آشتی#بیان _افکار _احساسات
#صفرتاصد##کریستین_وایلدینگ
#استفان_پالمر#خطاهای_فکری

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x